Zabezpieczenie firmy, wykrywanie podsłuchów

Jeśli w firmie przechowywane są istotne informacje wówczas niezbędne jest decydowanie się na zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Im większe jest ryzyko kradzieży danych, tym znacznie bardziej rozbudowane zabezpieczenia trzeba stosować.

Co jest szczególnie zagrożone?

Obecnie w firmach szczególnie narażone na próby kradzieży informacji są urządzenia komputerowe czy telefony. W takich urządzeniach można instalować programy, które pozwalają na kradzież danych. Jednocześnie możliwy jest montaż podsłuchów, który pozwala na stałe podsłuchiwanie tego, co mówią pracownicy czy co dzieje się wewnątrz firmy.

Przy podsłuchach mogą być stosowane różne ich rodzaje:

– podsłuchy radiowe,
– podsłuchy GSM,
– urządzenia rejestrujące,
– podsłuchy zewnętrzne,
– oprogramowanie podsłuchujące.

Jak zabezpieczyć się przed podsłuchami?

Na podsłuchy narażone są najbardziej firmy, ale również osoby indywidualne mogą spotkać się z sytuacjami, gdy ich urządzenia są na podsłuchach. Zabezpieczeniem przed podsłuchami mogą być urządzenia do wykrywania podsłuchów. W zależności przed jakimi typami podsłuchów zamierzamy się chronić możemy zdecydować się na inne wykrywanie podsłuchów.
Jednym z rodzajów zabezpieczeń przed podsłuchami są zagłuszacze. Takie urządzenia mogą być wykorzystywane, choćby podczas spotkań firmowych. Jest to zabezpieczenie, które szczególnie sprawdza się w przypadku zabezpieczenia przed podsłuchami GSM.
Optyczne wykrywacze kamer mają na celu zapewnić wyszukiwanie obiektów ukrytych w kamerach. Takie urządzenia pozwalają na wykrywanie podsłuchów zarówno w postaci kamer przewodowych jak też bezprzewodowych. Atutem urządzeń jest to, że są w stanie wykrywać nawet małe kamery, które nie są widoczne gołym okiem.

Oprogramowanie do wykrywania podsłuchów

Podsłuchy mogą być montowane w telefonach czy komputerach. Za wykrywanie takich urządzeń odpowiedzialne są specjalne programy. Wykrywać można w ten sposób podsłuchy, które zostały zainstalowane na telefonach czy komputerów. Oczywiście do każdego typu urządzenia niezbędne jest stosowanie odpowiednio dopasowanego oprogramowania.
Szczególnie, gdy korzysta się z sieci komputerowych, do których podłączonych jest wiele urządzeń bardzo ważne jest decydowanie się na zainstalowanie oprogramowania, które pozwala zabezpieczyć przed włamaniami. Dotyczy to również zabezpieczenia przed programami pozwalającymi na podsłuchiwanie. W ten sposób można znacznie ograniczyć ryzyko kradzieży danych osobistych, danych pracowników, haseł czy ważnych danych przechowywanych na urządzeniach w firmach.