Na jakie rodzaje ubezpieczeń auta można się decydować?

Każdy samochód zgodnie z polskimi przepisami prawa musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jednak inne rodzaje ubezpieczeń nie są obligatoryjne, czyli nie ma obowiązku ich posiadania. Ich zakup pozwala w wielu sytuacjach na znaczne zmniejszenie różnych ryzyk związanych z użytkowaniem pojazdu.

Jakie typy ubezpieczeń samochodów występują na rynku ubezpieczeniowym?

Właściciele samochodów mogą decydować się na takie typy ubezpieczeń jak:
– odpowiedzialności cywilnej,
– od uszkodzeń od kradzieży,
– następstw nieszczęśliwych wypadów,
– Assistance w ruchu krajowym.

Poszczególne rodzaje ubezpieczeń auta są w stanie zapewnić możliwość skorzystania z odszkodowania przy wystąpieniu różnych zdarzeń drogowych. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musi posiadać każdy pojazd, który jest używany w ruchu drogowym.

Ubezpieczenie AC

Jeśli chce korzystać z ubezpieczeń chroniących przed między innymi kradzieżą można pozyskać ubezpieczenie AC. Jest to dobrowolne ubezpieczenie, które może obejmować ochronę przed kradzieżą pojazdu, a także jego elementów. Jednocześnie polisa może chronić przed uszkodzeniami lub zniszczeniami pojazdu w związku z działaniem osób trzecich, sił przyrody oraz innych zdarzeń losowych, zderzeń z pojazdami z osobami, przedmiotami czy zwierzętami.

Ubezpieczenie AC może mieć różny zakres, co oczywiście bezpośrednio przekłada się na koszty polisy ubezpieczeniowej. Dodatkowo z ubezpieczenia można korzystać jedynie na terytorium kraju, jak też poza granicami kraju w zależności od zakresu polisy. Wybierając takie ubezpieczenie niezbędne jest dokładne sprawdzenie warunków oferowanych przez konkretną firmę ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie NNW

Jeśli chce się korzystać z finansowej rekompensaty w przypadku wystąpieniu uszczerbku na zdrowiu osób poruszających się pojazdem można zdecydować się na ubezpieczenie NNW. Takie ubezpieczenie pozwala również na uzyskanie odszkodowania w wypadku śmierci. Dodatkowo jest to ubezpieczenie, które nie koliduje z innymi, co ułatwia uzyskanie odszkodowania.

Ubezpieczenie NNW może pozwalać na uzyskanie odszkodowania, które pokrywać może różne koszty. W zależności od wybranego pakietu można uzyskać wypłatę z firmy ubezpieczeniowej w formie pomocy medycznej, opłacenia pobytu i opieki w szpitalu, rehabilitacji, leków. Uzyskać można również pomoc finansową w przypadku między innymi czasowej niezdolności do pracy po wypadku, czy też całkowitej niezdolności do pracy. Osoby, które zostały inwalidami w związku z wypadkiem mogą liczyć na pokrycie kosztów przeszkolenia zawodowego. Opłacany bywa również koszt transportu zwłok i organizacji pogrzebu.

Next Post

Jak powinno wyglądać oszczędzanie na emeryturę?

śr. cze 3 , 2020
Zmieniająca się struktura społeczna sprawia, że oszczędzanie na emeryturę staje się coraz ważniejsze. Starzejące się społeczeństwo posiadające system emerytalny oparty na solidarności pokoleniowej może mieć trudności w utrzymaniu wysokich świadczeń emerytalnych w przyszłości. Z tego powodu szczególnie młode osoby wchodzące na rynek pracy powinny rozważać oszczędzanie na emeryturę. Jak oszczędzać […]