Jak powinno wyglądać oszczędzanie na emeryturę?

Zmieniająca się struktura społeczna sprawia, że oszczędzanie na emeryturę staje się coraz ważniejsze. Starzejące się społeczeństwo posiadające system emerytalny oparty na solidarności pokoleniowej może mieć trudności w utrzymaniu wysokich świadczeń emerytalnych w przyszłości. Z tego powodu szczególnie młode osoby wchodzące na rynek pracy powinny rozważać oszczędzanie na emeryturę.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Decydując się na oszczędzanie na emeryturę można wybrać rożne rozwiązania:
– dobrowolne systemy emerytalne,
– systemy oszczędzania na emeryturę z gwarancjami rządowymi,
– samodzielne inwestowanie z przeznaczeniem na emeryturę.

Dobrowolne systemy emerytalne obejmują przede wszystkim fundusze inwestycyjne, których celem jest gromadzenie funduszy oraz inwestowanie ich dla osób oszczędzających na emeryturę. Takie fundusze stosują odpowiednie strategie inwestycyjne, które mają przynieść największe korzyści dla przyszłych emerytów. Najczęściej metody inwestycyjne są znacznie mniej agresywne, a agresywniejsze sposoby lokowania kapitału są stosowane jedynie w początkowych okresach gromadzenia kapitału przez klientów. W środkowym momencie gromadzenia kapitału stosowane są mieszane metody inwestycyjne, ale znacznie szybciej niż przy inwestycjach nastawionych przede wszystkim na zysk, fundusze przechodzą na bezpieczniejsze metody lokowania kapitału.

Systemy oszczędzania z gwarancji rządowymi

Pracownicy mogą decydować się również na oszczędzanie na przyszłą emeryturę przy wykorzystaniu dobrowolnych systemów stworzonych przed rząd. Atutem takiego gromadzenia kapitału są gwarancje rządowe, które pozwalają zapewnić uzyskanie dodatkowych korzyści podatkowych, jak zwolnienia z płacenia podatków od zysków kapitałowych. Dodatkowo rząd oferuje różne formy dokapitalizowania takich form oszczędzania na emeryturę. Taka forma oszczędzania jest również znacznie bezpieczniejsza ze względu na gwarancje rządowe oraz kontrolowanie dostępu do możliwości funkcjonowania w systemie konkretnych funduszy inwestycyjnych.

Dobrowolne gromadzenie kapitału na emeryturę

Zawsze można zdecydować się na samodzielne oszczędzanie na emeryturę. Taka forma inwestowania kapitału może być znacznie bardziej zyskowna dla osób, które mają wiedzę dotyczą efektywnego inwestowania środków finansowych. Samodzielny wybór odpowiednich metod inwestowania czy form lokowania kapitału pozwala uzyskać dostęp do bardziej zyskownych inwestycji. W ten sposób można zebrać znacznie większe ilości kapitału z przeznaczeniem na przyszłą emeryturę.

Next Post

Dlaczego wybrać spółkę z.o.o?

czw. cze 4 , 2020
Prowadzą spółkę cywilną czy jednoosobową działalność gospodarczą na pewnym etapie rozwoju firmy może okazać się, że zmiana formy prawnej może okazać się właściwym rozwiązaniem. Taka zmiana może wynikać z ograniczeń w rozwoju firmy przy dalszym korzystaniu z obecnej formy prawnej. Innym powodem może być chęć zwiększenia bezpieczeństwa prawnego właścicieli firmy. […]