Kiedy zapłacimy podatek przy darowiznach?

Darowizna to uzyskanie środków finansowych od innej osoby. Darowizna może być przekazaniem środków finansowych zarówno na określony cel, jak też na dowolny cel. Jednocześnie obejmują one zarówno przekazanie środków finansowych osobom prywatnym, które nie muszą być członkami rodziny, jak też różnym organizacjom, jak stowarzyszenia czy fundacje.

Ustawa o darowiznach

Przy darowiznach może pojawić się konieczność zapłacenia podatku. W tym względzie znaczenie ma ustawa o podatku od spadków oraz darowizn. W tej ustawie wskazane są różne grupy, którym wręczane mogą być darowizny. Obejmuje to:
– grupę podstawową, która obejmuje rodziców, dzieci, małżonków, rodzeństwo, dziadków, pradziadków, wnuki, prawnuki, pasierbów, ojczymów, macochy,
– grupę pierwszą, która obejmuje teściów, zięciów czy synową,
– drugą grupą podatkową, która obejmuje członków dalszej rodziny, czyli ciotki oraz wujów,
– trzecią grupę, która obejmuje osoby niespokrewnione oraz innych członków rodziny.

W przypadku darowizny, która jest wręczana osobom z grup od pierwszej do trzeciej trzeba będzie zapłacić podatek. Natomiast w przypadku osób z podstawowej warto zapoznać się tematem darowizna a podatek.

Kiedy nie zapłacimy podatku?

Jeśli nie chce się zapłacić podatku od darowizny w przypadku, gdy dotyczy ona osób z grupy podstawowej należy zgłosić taki fakt naczelnikowi urzędu skarbowego. Jednocześnie takie zgłoszenie musi wystąpić w określonym czasie, czyli musi to być nie więcej niż pół roku od momentu powstania zobowiązania podatkowego. Informację o darowiźnie trzeba złożyć na odpowiednim druku.

Jeśli w wyznaczonym czasie nie zgłosimy faktu wręczenia darowizny wówczas trzeba będzie zapłacić od niej podatek. W tym względzie trzeba brać pod uwagę, że podatek taki wynosi od trzech do dziesięciu procent wartości pieniężnej otrzymanych dóbr. Trzeba brać pod uwagę, że darowizna nie musi być wręczana w formie pieniężnej, ale może ona dotyczyć również dóbr niematerialnych. Darowizny mogą obejmować przedmioty użytkowe, samochody, a nawet nieruchomości.

Obowiązek zgłoszenia darowizny

Wysokość podatku, który trzeba będzie zapłacić przy uzyskaniu darowizny zależy od tego do jakiej grupy podatkowej w ramach ustawy o darowiznach się należy. Jednak trzeba również brak pod uwagę, że brak zgłoszenia uzyskania darowizny, choćby ze względu na chęć uniknięcia płacenia podatku, niesie za sobą poważne konsekwencje prawne. Urząd skarbowy może uznać taką osobę za oszusta podatkowego, co będzie się wiązało zarówno z konsekwencjami prawnymi, ale również finansowymi w postaci kar skarbowych.

Next Post

Jak mogą być realizowane przewozy do Bawarii?

wt. cze 9 , 2020
Gdy wybiera się środek transportu, którym można dostać się w wybrane miejsce poza granicami kraju warto kierować się czasem transportu, wygodą podróżowania, jak też czasem, który zajmuje podróż. Wybór środka transportu powinien być dopasowany między innymi do długości trasy, na której odbywa się podróż. Jakie środki transportu można wybrać? Zdecydować […]